KiVa programmist

Antsla Gümnaasium on liitunud kiusamisvastase programmiga KiVa.

KiVa on teaduspõhine kiusamisvastane, metoodiline ja süsteemne programm, mis on loodud Turu Ülikoolis Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi toetusel. KiVa tõhusus on tõestatud suuremahulise juhuvalimit ja kontrollgruppi sisaldanud uuringuga.

KiVa programm sisaldab nii universaalseid kui juhtumipõhiseid tegevusi kiusamise ennetamiseks ja märgatud juhtumite lahendamiseks. Universaalsed tegevused on suunatud kõigile koolis õppivatele õpilastele. Need sisaldavad pingutusi, mida tehakse grupinormide mõjutamiseks ning selleks, et kujundada kõigis lastes valmisolek konstruktiivselt käituda, võtta vastutust ohvri toetamise eest selle asemel, et kiusamist julgustada.

Meie kooli põhimõtted

• Me oleme kõik ühiselt kiusamise vastu!
  • Ka üks kiusamisjuhtum on meie jaoks palju!
  • Me seisame ühiselt kiusu vastu.
  • Käitume nii, et lõpetada kiusamine.  Me oskame seda tänu KiVa tundidele ja kiusamisjuhtumite lahendamise protsessile.

Kiusamisjuhtumi märkamine, sellest teatamine ja kaardistamine

• Kiusamisest teatamiseks  pöördu klassijuhataja, KiVa -meeskonna liikme või ükskõik millise teise kooli töötaja poole.
  • Kooli töötaja, kelle poole pöördutakse, täidab eeluuringu ankeedi ja otsustab, kas tegu on kiusamisega.
  • Kiusamisjuhtumid suunatakse KiVa-meeskonnale.
  • Kiusamise märkaja võib otsustamisel abi vajades alati pöörduda KiVa-meeskonna poole.

Juhtumi lahendamine ja järeltegevused

Kiusamisjuhtumeid lahendatakse vastavalt KiVa-programmi metoodikale.

• Juhtumi lahendamiseks toimuvad esmased individuaalsed vestlused ohvri ja kiusaja(te)ga.
  • Kiusaja(te)ga sõlmitakse kokkulepped, mille täitmist kontrollitakse järelvestlustega, mis toimuvad 2 nädalat pärast esmast vestlust.
  • Vestlused toimuvad vastavalt vajadusele ka kiusaja abiliste ja ohvri võimalike toetajatega.
  • Juhtumid dokumenteeritakse.

Meie kooli KiVa meeskond